Bibliotekoje pristatyta knygos „Kalinio riba“ istorija

Dar dažais kvepianti 2020 m. išleista Pauliaus Saudargo ir Godos Krukauskienės knyga „Kalinio riba“ jau keliauja po šalies bibliotekas, mokyklas bei kitas organizacijas. Vasario 10 d. ji buvo  pristatyta ir Vilkaviškio viešojoje bibliotekoje.

„24 valandos „aktyvaus tardymo“, 1 mėnesis šaltame karceryje, 25 metai griežto rėžimo lagerio, 100 000 alinančio darbo valandų ir 10 000 000 likusių anapus ribos. SSRS įkalinimo ir priverstinio darbo sistemos kaliniai, kamuojami žiaurių sąlygų, ilgainiui virsdavo gyvais skeletais- priėjusiais ribą tarp čia ir ten. Ribą, ties kuria balansuodavo ištisus mėnesius, net metus. Daugelis ją peržengė.“- taip autoriai pristatė savo knygą „Kalinio riba“. Knygoje Gulagą išgyvenusiųjų liudijimai susipina su šiuolaikinio mokslo įžvalgomis- taip skirtingais pjūviais nagrinėjamos žmogaus galimybių ribos.

„Mane prarijo Stalinas. Sovietinių okupantų mėsmalė traiškė mūsų kūnus ir laužė dvasią. Kankino kruvini budeliai. Ištisas savaites neleido miegoti, mušė, šaltis ir tūkstančiai parazitų siurbė mūsų gyvastį. Tai buvo tik pradžia. Pradžia mūsų kryžiaus kelio į Gulagą- į pragarą...“- taip prasidėjo autorių sukurtas pristatomasis knygos „Kalinio riba“ trumpametražis dokumentinis filmas, kuris atskleidė tuo metu vyraujančio šalčio, bado, alinančio darbo, ir kriminalinių kalinių prievartos padarinius išlikusių žmonių gyvenimams...

Tai jau antra šių autorių knyga apie Gulagą (pirmoji „Gulago partizanai‘ išleista 2018 m.). Knygoje, remiantis liudijimais ir istoriniais faktais, nagrinėjamos SSRS kalėjimų ir priverstinio darbo lagerių sąlygos, kalbinami žinomi politiniai kaliniai: kardinolas Sigitas Tamkevičius, ses. Nijolė Sadūnaitė, Petras Plumpa, Antanas Terleckas, Jonas Volungevičius, prima Bučytė-Petrylienė ir kiti.  Šioje knygoje į Gulagą pažvelgiama lyg į eksperimentinį pragarą, kuriame buvo bandomos fizinės ir dvasinės žmogaus galimybių ribos.

Visa tai ir dar daugiau detalių apie Gulagą galite rasti knygoje „Kalinio riba“, Vilkaviškio viešojoje bibliotekoje.

Pristatymo pabaigoje autoriai visiems renginio dalyviams padovanojo po knygą su autografu ir skatino nepamiršti mūsų istorijos.