Svarbi informacija bibliotekos lankytojams!

Informuojame, kad nuo 2021 m. rugsėjo 13 d. Vilkaviškio viešojoje bibliotekoje ir filialuose visos bibliotekos paslaugos teikiamos vartotojams, turintiems Galimybių pasą (el. ar popierinį) ar jam prilygstantį dokumentą.

Skaityti daugiau...

 

Naujo animacijos stiliaus atradėjui Zenonui Šteiniui - 75

„Labiausiai mėgstu poeziją. Ten daug erdvės jausmui ir vaizduotei. Ir pasakas. Jose daug išminties ir tiesos.“

Zenonas Šteinys


Dailininkas, karikatūristas, režisierius, animatorius Zenonas Šteinys gimė 1946 m. liepos 3 dieną Kybartuose (Vilkaviškio apskr.). 1971 m. baigė Kauno S. Žuko taikomosios dailės technikumą. Dirbo keramiku, akmentašiu, tinkuotoju, dailininku - freskų restauratoriumi Vilniaus bažnyčiose, savaitraščių „Kalba Vilnius“, „Pirmadienis“ meniniu redaktoriumi. 1984 m. - Aukštuosius kino scenaristų ir režisierių kursus Maskvoje. Atsitiktinai perskaitęs „Literatūroje ir mene“ skelbimą apie Aukštuosius režisūros kursus, Z. Šteinys pasiuntė pluoštą karikatūrų ir buvo priimtas į kursą, kuriam vadovavo žinomas multiplikacijos meistras Fiodoras Chitrukas. Po studijų grįžęs į Lietuvą Z. Šteinys iškart pradėjo dirbti Lietuvos kino studijoje, kurioje kūrė kartu su animatoriumi Ilja Bereznicku, geriau žinomu kaip filmuko „Baubas“ autoriumi. Kritikų ir draugų (Jurgio Kunčino, Vytauto Kalinausko , Ričardo Makūno, ir kt.) akimis Zenonas buvo puikus karikatūristas ir režisierius.
Z. Šteinys dalyvavo parodose Lietuvoje ir užsienyje, surengė individualių parodų. Iliustravo knygų (M. Vainilaičio „Juokų maišelis“ 1983, A. Dabulskio „Minus plius“ 1985 ir „Ironmedis“ 1987, J. Jakšto „Tarp mūzų ir mūsų“ 1985, E. Vaitkaus „Kas spokso iš uokso“ 1989, R. Kluso „Giminės paguodimas“ 1990). Sukūrė animacinius filmus „Buvo buvo, kaip nebuvo“ (1986) „Dosnumas“ (1988), „Kadaise Lietuvoje“ (1990), „Ironmedis“ (1993), „Batas“ (1997). Filmo „Batas“ jis nebaigė ir kūrybinė grupė įgyvendino šį režisieriaus sumanymą po jo mirties.
Z. Šteinys buvo puikus karikatūristas ir piešėjas. Jo karikatūrų serija Don Kichoto tema „Malūnai“ susidomėjo ispanai. Jo karikatūros pelnė daugybę apdovanojimų, pradedant „Auskarais“ balandžio 1-osios proga rengtose kasmetinėse parodose, baigiant premijomis bei diplomais Skoplėje, Taline, Trente, Prahoje... Z. Šteinys dalyvavo daugiau kaip 70-yje tarptautinių karikatūros parodų, surengė septynias personalines karikatūrų parodas Lietuvoje, taip pat Krokuvoje, Visbyje (Švedijoje).
1973 m. Skoplėje tarptautinė komisija geriausiu pripažino jugoslavų karikatūristo Vladimiro Borojevičiaus piešinį, o karikatūros konkurse Z. Šteinys laimėjo antrąją vietą ir sidabro medalį. Tai buvo vienas pirmųjų Pabaltijo karikatūristų sidabras pokario metais. 1976 m. Z. Šteinys buvo apdovanotas garbės diplomu, o 1977 m. Tolentine - Markorelio premija ir garbės diplomu.
Nemaža jo darbų yra įsigiję įvairūs pasaulio muziejai bei privatūs kolekcininkai.
„...jumoras - tarsi gyvenimo druska: jis neleidžia žmogui atbukti, apsamanoti, žadina žvalią nuotaiką. O mūsų laikais, sudėtingame technikos amžiuje, taip reikia šios druskos! Jumoristinis vaizdas praskaidrina kasdienybę, priverčia susimąstyti, žvilgtelėti į pasaulį netikėtu kampu, iš širdies nusijuokti“, - sakė Zenonas Šteinys.“

Parengė
Gražina Cikanavičienė
Vilkaviškio viešosios bibliotekos bibliografė