Apie šviesą ir šešėlius - buvęs tremtinys

Birželio 9 dieną Vilkaviškio viešojoje bibliotekoje svečiavosi žurnalistas, pedagogas, buvęs tremtinys - Rimantas Greičius. Atvykęs pristatyti neseniai išleistą savo knygą, svečias džiaugėsi galimybe aplankyti miestą, kuriame prasidėjo jo paties gyvenimo kelionė (R. Greičius gimė 1938 m. Vilkaviškyje) bei paviešėti bibliotekoje, buvusioje gimnazijoje, kurioje anuomet mokytojavo jo tėvelis Jonas Greičius, Salomėjos Nėries bendrakursis.
„Šviesa ir šešėliai“ - aštuntoji R. Greičiaus knyga, autobiografinis kūrinys, kuriame meniškai persipina publicistika su grožinės literatūros elementais, o pagrindinis veikėjas išlaiko tarsi neutralią poziciją - be vardo, pavardės, kalba trečiuoju asmeniu. Paklaustas, kodėl pasirinko būtent tokį kalbėjimo būdą, rašytojas atsakė: „nemėgstu žodžio „aš“, o ir stebėti save bei įvykius iš šalies - kartais atrodo paprasčiau“. Knygos pavadinimas „Šviesa ir šešėliai“ simboliškai atspindi tiek ano laikmečio, tiek šiandienos realijas. Vis tik rašyti kūrinį apie skausmingus ir prieš žmogaus valią nukreiptus įvykius be aiškiai įvardijamų nuoskaudų, kaltinimų - nelengva užduotis. Tačiau susirinkusi auditorija vienareikšmiškai įsitikino, jog R. Greičių, sulaukusį brandaus amžiaus, supa jaunatviška energija ir pozityvumas, skleidžiantis šviesą bei neleidžiantis karaliauti šešėliams. „Kol gyveni, reikia džiaugtis gyvenimu“,- tarė rašytojas ir, į rankas paėmęs tremtį menantį muzikinį instrumentą - bajaną, leido susirinkusiems ne tik pasimėgauti jautria, paties kurta melodija, bet ir pakvietė visus padainuoti drauge.
Knygos autorius tik patvirtino tiesą, jog apie žmogaus likimą temdančius šešėlius vis tik įmanoma kalbėti oriai ir be pykčio. Tremties tema - itin jautri tema, tačiau greta skausmingų patirčių ir išgyvenimų R. Greičius dovanoja skaitytojams ir šviesių akimirkų: šeimos, meilės, kūrybos temomis. Ši knyga - „savotiška solidaus amžiaus autoriaus ataskaita gimtinei apie tuos kelius ir klystkelius, kuriais eita nuo tolimo tarpukario iki šių dienų“,- rašoma anotacijoje. Linkėdama parašyti jubiliejinę - dešimtąją knygą, bibliotekos direktorė Vilija Gilienė dėkojo gerbiamam R. Greičiui už atvirą, tikrą ir nuoširdų pokalbį. O visi, norintys susipažinti su naujai išleista R. Greičiaus knyga „Šviesa ir šešėliai“ (bei kitomis autoriaus knygomis), esate maloniai laukiami Vilkaviškio viešojoje bibliotekoje.

Vilija Štreimikienė
Vilkaviškio viešosios bibliotekos metodininkė