Kiekvienai dienai - po knygą

Žmogus turi vienintelį gyvenimą, todėl jo prasmės ir galimybės pratęsti gyvenimo metus, išsaugoti jaunystę buvo ieškoma tūkstančius metų. Vis dėlto, yra vienas pakankamai paprastas ir visiems prieinamas būdas nugyventi ne vieną, o tūkstantį ir vieną gyvenimą.
Sunku patikėti, tačiau tai - tikrų tikriausia tiesa. Gyvenimo vertę ir turiningumą atspindi ne tik jo trukmė, vertinama metais, tačiau ir gyvenimo kokybė. Daugiau patirti, daugiau sužinoti, praplėsti savo suvokimo ribas galima knygų pagalba.
Sakoma, kad su kiekviena perskaityta knyga, nugyvename dar vieną gyvenimą. Drauge su knygų herojais patiriame jų nuotykius, perimame jų patirtis, jausmus, džiaugsmą ir nusivylimą, drauge su jais priimame svarbius gyvenimo sprendimus ir piktinamės dėl kvailų klaidų. Gerai papasakota istorija taip įtraukia, kad patys nejučia įsikuriame tarp knygos puslapių ir nelengva būna ištrūkti. Dar ilgai gali persekioti dvejonės, mintys, svarstymai perskaičius išties dėmesio vertą knygą.
Ypač vertų dėmesio knygų sąrašas pateikiamas „1001 knyga, kurią privalai perskaityti per visą savo gyvenimą“. Kokių knygų tik nesurasit - plonų, storų, senų ir naujų, atpalaiduojančių, prajuokinančių, skaudinančių ir verčiančių susimąstyti. Ne visos šios rekomenduojamos knygos išverstos į lietuvių kalbą, tačiau kai kyla klausimas, ką skaityti - išties verta vadovautis ilgu, tūkstančio ir vienos knygos sąrašu, kad kiekviena diena būtų užpildyta prasmingų istorijų, prailginančių gyvenimą.
Siūlome keletą šioje knygoje pateikiamų leidinių iš skirtingų laikotarpių, esančių ir Vilkaviškio viešojoje bibliotekoje:


Iki XIX amžiaus:

 1. Tūkstantis ir viena naktis: arabų pasakos (aštuonios storos knygos, kupinos paslaptingų pasakiškų istorijų, pasakų, skirtų toli gražu ne tik vaikams)
 2. Henris Fildingas. Pamestinuko Tomo Džonso istorija (įsibėgėjant pavasariui, tokiam klastingas ir sunkiai nuspėjamam, gali sudominti komiškas šelmių romanas, kupinas audringų nuotykių)
 3. Džnatanas Sviftas. Guliverio kelionės (daugelis žino, kaip sekėsi šauniam keliautojui Guliveriui Milžinų ar Liliputų šalyje, tačiau ar teko girdėti apie tokius paslaptingus pavadinimus, kaip Laputai, Balnibarbiai, Glubdudribai, Lugnagai ir kt.? Jei ne - tai reiškia, kad apie keliones žinote dar ne viską)

 

XIX amžius:

 1. Džeinė Austin. Puikybė ir prietarai (kas neskaitė Dž. Austin romanų, niekada negalės pasakyti, kad gerai išmano meilės istorijas)
 2. Viktoras Hugo. Vargdieniai (amžinai jauna klasika, nuolat traukianti režisierių dėmesį. visų pirma - tai geras pasakojimas, romantiška ir jausminga istorija, puiki proga pažinti Prancūziją)
 3. Selma Lagerliof. Sakmė apie Gestą Berlingą (šios knygos autorė pirmoji gavo Nobelio literatūros premijos laureate, tačiau viskas, kas genialu, gali būti pakankamai paprasta, kad teiktų tiesiog skaitymo malonumą)

 

XX amžius:

 1. Teodoras Draizeris. Sesuo Kerė (jaudinantis ir negailestingas romanas, nepaliksiantis abejingų)
 2. Džonas Golsvortis. Forsaitų saga (tiems, kas žavisi senų romanų ekranizacijomis, tikriausiai šis pavadinimas bus girdėtas. Net jei matėte filmą, knyga tikrai paliks gilesnį įspūdį nei jis)
 3. Tomas Manas. Juozapas ir jo broliai (pasiilgusiems išminties verta būtų gilintis į keturiuose tomuose išdėstytą Senojo Testamento pasakojimą. Skamba sudėtingai, tačiau skaitant istorija tampa neįtikėtinai patraukli)

 

XXI amžius:

 1. Paulo Coelho. Demonas ir panelė Prym (tie, kas žavisi šio autoriaus kūryba, tikrai atras jiems brangių epizodų, primenančių apie tai, kad kiekviename mūsų yra ir blogio, ir gėrio)
 2. Karlosas Ruizas Zafonas. Vėjo šešėlis (puiki proga susipažinti su Ispanija ir jos literatūra, pasineriant į kerinčius knygos veikėjų nuotykius)
 3. Markas Heudonas. Tas keistas nutikimas šuniui naktį (keisti nutikimai mėgsta keistus pavadinimus, o ši knyga padeda kitaip pažvelgti į supantį pasaulį)

 

Šios knygos - tai tik lašas begalinėje grožinės literatūros jūroje... sąrašas ilgas, spalvingas ir įtraukiantis į nenutrūkstančią skaitymo kelionę. Kviečiame keliauti kartu.
Gero skaitymo ir ilgo gyvenimo JUMS linki Vilkaviškio viešosios bibliotekos kolektyvas

Gitana Pumerytė-Vosylienė
Vilkaviškio viešosios bibliotekos
Bibliografijos ir informacijos skyriaus vedėja