Šiaurės šalių bibliotekų savaitė 2017 m. „Šiaurės salos“ Vaikų literatūros skyriuje

Vilkaviškio viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius dešimtą kartą kvietė savo skaitytojus ir lankytojus dalyvauti tradicinės Šiaurės šalių bibliotekų savaitės renginiuose, kurie vyko lapkričio 13-17 dienomis. Šiaurės šalių bibliotekų savaitė - tai istorijų klausymasis jaukioje žvakių šviesoje, tai pažintis su nauja literatūra, tai susitikimai ir parodos su Šiaurės šalimis susijusiomis temomis.
Šiemetinės savaitės tema „Šiaurės salos“. Salos tūkstančiais išsidėsčiusios palei Švedijos, Norvegijos ir Suomijos krantus. Todėl nieko keisto, kad jos yra populiarus motyvas Šiaurės šalių dailėje, folklore, literatūroje.
Šiemet minimos ir Suomijos 100-osios nepriklausomybės metinės, tad šįkart Šiaurės šalių bibliotekų savaitė išskirtinį dėmesį skyrė suomių literatūrai.
Lapkričio 13-17 d. Vilkaviškio viešojoje bibliotekoje užsiėmimų rado įvairaus amžiaus Šiaurės šalimis besidomintys vaikai.
13 d. vyko „Šviesos ir žodžio šventė“ - ištrauką iš suomių rašytojo „Mauri Kunno „Lobių sala“ skaitė Vilkaviškio pradinės mokyklos 4 e klasės mokiniai, kuriuos paruošė jų mokytoja Dalia Petruškienė. Po skaitymų ketvirtokus pakvietėme pasigaminti savo „lobį“ - iš modelino vaikai formavo monetas su asmeniniu logotipu.
14 d. kvietė edukacinis užsiėmimas „Salos skandinavų literatūroje“. Skaitė, vaidino ir norvegiškai kalbėjo Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centro vaidybinių improvizacijų būrelio nariai, kuriems vadovauja Ilona Viltrakienė. Edukaciniame užsiėmime dalyvavo Vilkaviškio pradinės mokyklos 1-4 klasių mokiniai, kurie išradingai buvo supažindinti su šiaurietiška literatūra, kurioje paminėtos salos. Reginio dalyvius pasveikino švedų rašytojos Astridos Lindgren personažas „Pepė Ilgakojinė“, o jaunieji aktoriai Lukas ir Titas garsiai skaitė ištrauką iš šio kūrinio. Vaidybinių improvizacijų būrelio narė Ieva susirinkusiems pasakojo apie Danijos rašytoją H. K. Anderseną, jo vaikystę ir kūrybą, uždavė vaikams klausimų ir patarė būtinai paskaityti žymiausias jo pasakas „Sniego karalienę“, „Undinėlę“, „Alavinį kareivėlį“ ir daugelį kitų. Jaunieji aktoriai visus nukėlė į Varnų salą - parodė inscenizaciją pagal Astridos Lindgren knygą „Mes Varnų saloje“. O vaidinimas „Piratai“ pagal suomių rašytojo Mauri Kunno knygą „Lobių sala“ visus tiesiog pakerėjo, o įspūdinga buvo viskas: piratų iškalba, įsijautimas į vaidmenį, sceninė apranga ir labai tinkamai parinkta foninė muzika. Pradinukams buvo labai įdomu pabendrauti su viena iš vaidybinių improvizacijų būrelio nare Emilija, kuri septynis metus gyveno Norvegijoje. Vyko klausimų - atsakymų valandėlė, nes vaikai Emilijai uždavė labai daug klausimų apie gyvenimą Norvegijoje: apie mokyklą, tradicijas, maistą, populiariausius žaislus. Visus suintrigavo tai, kad norvegų vaikai saldainių gauna tik šeštadieniais, į mokyklą negalima neštis mobiliųjų telefonų, traškučių ir kolos, per visas pertraukas, nežiūrint koks oras, visi mokiniai turi būti lauke. Emilija vaikams kalbėjo lietuviškai ir norvegiškai, mergina galvoja į nuostabią Norvegiją dar sugrįžti. Už šią labai įdomią popietę esame dėkingi VVJC vaidybinių improvizacijų būrelio vadovei Ilonai Viltrakienei.
15 d. į filmų popietę „Šiaurės herojai atvyko pas mus“ rinkosi Vilkaviškio vaikų lopšelių - darželių „Buratinas“ ir „Pasaka“ ugdytiniai, kuriems rodėme labai šiaurietiškus senosios animacijos filmukus „Jarangoje dega ugnis“ ir „Drąsusis elniukas“. Vaikai susipažino su šaltojoje tundroje gyvenusiais motina ir vaikais, kurie parodė drąsą ir ištvermę, gelbėjant mamą iš piktos pūgos gniaužtų, o elniukas visus sužavėjo savo narsa ir drąsa, kuris taip pat gelbėjo savo mamą nuo vilkų.
16 d. į Vaikų literatūros skyrių rinkosi Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos 5 b ir 5 d klasės mokiniai su savo klasių auklėtojomis Vaida Kriščiūniene ir Enrika Paškauskiene. Jiems papasakojome apie šiaurietiškas skaitymo balsu tradicijas, supažindinome su Šiaurės šalimis, jų vėliavomis, sostinėmis, istorija ir gamta. Papasakojome apie Suomijos švedų rašytoją Mariją Turščianinof ir jos knygą jaunimui „Maresė“. Po to pakvietėme penktokus garsiai skaityti ištrauką iš šios knygos. Po skaitymų balsu vyko viktorina „Ką žinai apie Šiaurės šalis?“. „Trolių“ ir „Samių“ komandos pasirodė puikiai, nes iš 24 klausimų abi komandos teisingai atsakė į 21 klausimą.
17 d., penktadienį, Šiaurės šalių bibliotekų savaitę „Šiaurės salos“ baigėme pakartotiniu Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centro edukaciniu užsiėmimu „Salos skandinavų literatūroje“, kurio pasižiūrėti į biblioteką atvyko Vilkaviškio pradinės mokyklos 3 d ir 3 e klasių mokiniai su savo mokytojomis bei jaunieji VVJC vaidybinių improvizacijų būrelio aktoriukai su savo tėveliais.
Šiaurės šalių bibliotekų savaitės „Šiaurės salos“ metu suruošėme piešinių parodą „Šiaurės salos mano piešiniuose“, kurių autoriai Vilkaviškio vaikų lopšelių - darželių „Buratino“, „Eglutė“ ir „Pasaka“ ugdytiniai bei Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos 5 b ir 5 d klasių mokiniai. Veikė literatūros paroda „Astrida Lindgren- mylimiausia viso pasaulio vaikų rašytoja“: Rašytojos 110- ioms gimimo metinėms.
Viešosios bibliotekos dailininkė Žydruolė Tumosaitė labai gražiai apipavidalino stendus su visa Šiaurės šalių bibliotekų savaitės programa.

Alvina Radžvilienė
Vilkaviškio viešosios bibliotekos
Vaikų literatūros skyriaus vedėja