Vėl renkame Metų knygas

Gruodžio 19 d. Vilkaviškio viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje vyko teatralizuotas vaikų Metų knygų pristatymas Vilkaviškio pradinės mokyklos 4 e klasės mokiniams ir jų mokytojai Daliai Petruškienei. Bibliotekos lėlių teatriuko herojės lapė Snapė ir lapė Gudruolė vaikams papasakojo, kad Lietuvoje „Metų knygos rinkimų“ akcija vyksta jau tryliktą kartą, o Vaikų literatūros skyrius šioje akcijoje aktyviai dalyvauja dešimtą kartą. Lapės tarpusavyje pasidžiaugė, kad bibliotekininkių parašyta ir „Metų knygos rinkimų“ organizatoriams pateikta paraiška buvo atrinkta tarp geriausių. Į Vilkaviškio viešąją biblioteką atkeliavo dovana iš Vilniaus - vaikų Metų knygų penketukas.
Lapė Snapė prisipažino, kad ji yra ta pati lapė iš Evelinos Daciūtės parašytos ir Aušros Kiudulaitės iliustruotos knygos „Laimė yra lapė“, kuri yra išrinkta gražiausia 2016 m. knyga vaikams. Lapės tarpusavyje pasikalbėjo, kas joms yra laimė: laimė yra mama ir tėtis, laimė yra apelsinas, laimė yra tortas, laimė yra kai šviečia saulė, laimė yra krepšinio kamuolys ir šermukšnių uogienė, laimė yra suptis, laimė yra spalvoti pieštukai, laimė yra turėti draugą, laimė yra mylėti, laimė yra dūkti, šokinėti ir garsiai dainuoti, laimė yra daryti kas patinka. Knygelės „Laimė yra lapė“ herojai gyveno medyje esančiame namelyje, kuo labai stebėjosi lapė Gudruolė. Ji vis klausinėjo ir klausinėjo lapės Snapės apie šią įdomią šeimą: mamą, tėtį ir jų sūnų Povilą. Lapė Snapė papasakojo, kokia laiminga draugystė tarp Povilo ir jos užsimezgė, nes laimė yra lapė!
Lapę Snapę sužavėjo rašytojas Virgis Šidlauskas ir jo pirmoji knyga vaikams „Ulfas ir stebuklinga barzda“. Iš šios knygos vaikai sužinojo, kad geriau neliesti ne savo daiktų, nes gali nutikti taip, kaip nutiko Ulfui Mulfui, didžiausiam Ulfopotamijos išdykėliui. Jis nepaklausė tėčio ir pasinaudojo stebuklingu skustuvu, nuo kurio jam užaugo labai ilga barzda. O kiek pavojų reikėjo Ulfui patirti, kiek baugių vietovių aplankyti, kad atsikratytų įkyriai augančia barzda. Ulfui padėjo mergaitė vardu Naylė, po ilgos ir varginančios kelionės namo jis tapo visiškai kitu žmogumi, o barzda jis atsikratė dėka Mėnesienos lelijų.
Toliau, tęsiant mintis ir pamąstymus, kas yra laimė kitose knygose, tai Ilonos Ežerinytės „Šunojaus diena“ ir Gajos Gunos Eklės „Brolis, kurio nereikėjo“, kurias pristatė lapė Gudruolė, taip pat kalbama apie laimę. Vaikai juk visko gali norėti, ar ne taip? Laimė yra sutikti boružėlę su septyniais taškais, kuri gali išpildyti vaikų norus, kaip ir Adelės. Taip pat laimė yra turėti naminį gyvūnėlį, pvz.: šunį, katę. Laimė yra pamatyti gamtoje daug neatrastų, nepažintų vietų, gėrybių, labai smagiai praleisti laiką. O kažin turėti brolį yra laimė, o jei jis dar ir iš vaikų namų? Lapė Gudruolė su vaikais šiek tiek apie tai padiskutavo. Variantų buvo įvairių. Taigi, brolį turėti yra ir gerai ir nelabai...
Lapė Snapė papasakojo apie rašytoją Rebeką Uną ir jos knygą „Aš esu Tomas, seklys“. Tai knyga apie seklio Tomo nuotykius kaime 1986 m. vasarą. Gal dabar ir sunku šiuolaikiniams vaikams įsivaizduoti, ką tuomet veikė jų bendraamžiai, kai neturėjo nei kompiuterių, nei išmaniųjų telefonų, o kramtomoji guma ir bananai buvo didžiausia retenybė. Pasirodo, kad jie gyveno labai linksmai, prisigalvodavo visokiausių pramogų. Štai Tomas tą vasarą nusprendė būti sekliu kaip per televizorių matytas tikras seklys Šerlokas Holmsas, o ką, manot, jis sekė, ogi Jadzės žiurkes, paskui ir kitus Vidugirio kaimo gyventojus. Bet sekliauti ne taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo karto...
Lapės vaikams priminė, kad už labiausiai patikusią knygelę balsuoja visi Lietuvos vaikai. Kuri knygelė surinks daugiausiai balsų, ta ir laimės. Na, o daugiausia skaitytojų balsų surinkęs knygos autorius bus apdovanotas Vilniaus knygų mugėje, kuri vyks vasario mėnesį. Lapė Snapė ir lapė Gudruolė paprašė vaikų, kad jie ant lapelių surašytų, kas jiems yra laimė ir pakvietė visus balsuoti, prisėdus prie bibliotekos kompiuterių. Lapės nebebūtų lapės, jos sužinojo, kad ketvirtokams labiausiai patiko Gajos Gunos Eklės knyga „Brolis, kurio nereikėjo“. O laimė vaikams yra: turėti šuniuką, laimė yra tėtis, mama, šeima, močiutė, draugai, draugystė, žaidimai, laimė yra turėti namus, mylėti, laimė yra gauti dovanų, laimė yra lapė!

Alvina Radžvilienė
Vilkaviškio viešosios bibliotekos
Vaikų literatūros skyriaus vedėja