Diskusija „Kokia ji ir kas ji, ta nenuspėjamoji Ida Derna“

Vasario 12 dienos popietę Vilkaviškio viešojoje bibliotekoje Vaikų literatūros skyriuje aidėjo paaugliški balsai. Į geriausios Metų knygos rinkimus atvyko Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos 5 a klasės knygų bičiuliai, kuriuos atlydėjo mokyklos bibliotekos darbuotojos. Jaunesniuosius paauglius skaityti reikšmingiausius lietuvių rašytojų kūrinius, paskatino mokyklos bibliotekos vedėja Zita Matulaitienė, bibliotekininkė Jolanta Čibirkienė bei lietuvių kalbos mokytojos. Susirinkusiems akcentuota, kad Metų knygos rinkimai vyksta kasmet nuo 2005 m. ir jau tapo svarbiu tradiciniu Lietuvos kultūros įvykiu.
2012 metais ekspertų komisija, vadovaujama vaikų ir paauglių literatūros žinovo Kęstučio Urbos, pasiūlė tik dvi knygas pretendentes į Metų knygą: K. Gudonytės romaną „Ida iš šešėlių sodo“ ir Unės Kaunaitės kūrinį „Sudie, rytojau“.
Mokiniai namuose ir mokykloje jau buvo skaitę knygą „Ida iš šešėlių sodo“, o bibliotekoje susipažino su romanu „Sudie, rytojau“. Vaikų literatūros skyriaus bibliotekininkė Irena Šapokienė apžvelgė pristatomų rašytojų gyvenimo ir kūrybos kelią, perskaitė ištrauką iš jaunos debiutuojančios rašytojos Unės Kaunaitės romano. Renginio dalyviams papasakota apie pagrindinės veikėjos įvairiais talentais apdovanotos Vytautės gyvenimo įtampą, dramatizmą, atsakomybę ir apie jos vaikystės Vilnių „vis gyvą ir besikeičiantį“.
Diskusijoje iš Kristinos Gudonytės knygos „Ida iš šešėlių sodo“ įdomiausias mintis perteikė: Andrius Daugėla, Laurita Vasiliauskaitė, Dominykas Paršaitis, Gytis Matusevičius, Miglena Mikuckaitė, Rugilė Šabunkaitė, Mantė Zufarovaitė ir Martynas Lekavičius. Mokinai vertino gerąsias bei blogąsias Sofijos ir Idos savybes. Kalbėdami apie toleranciją kitokiam, pagrindė savo išgyvenimo pavyzdžiais. Renginio dalyviai analizavo blogus paauglių pavyzdžius knygoje ir konstatavo, kad jais sekti negalima. Jie griežtai pasisakė prieš Sofijos, Teodoro ir Pauliaus nederamą elgesį su Ida. Paaugliai nutarė, kad visais gyvenime nutikusiais negatyviais atvejais privalu išlikti drąsiems ir pasakyti, kalbėtis su suaugusiais. Nekartoti Idos draugų klaidos.
Šeštos klasės mokinė, gera bibliotekos skaitytoja ir mokyklos skaitovė Simona Astrauskaitė vaizdžiai perskaitė iš K. Gudonytės knygos „Ida iš šešėlių sodo“ Idos rašinį apie meilę ir amžinybę. Savo mintis, kaip aš suprantu sąvoką „Meilė ir amžinybė“ susirinkusieji išreiškė, parašydami ant popierinio žiedlapio, kurį išraiškingai nupiešė bibliotekos dailininkė Inga Utarienė. Kiekvienas mokinys savo užrašytą žiedą pakabino ant pumpurus skleidžiančios vyšnios šakos, simbolizuojančios Idos nutapytą vyšnią, kuri mūsų bibliotekoje pražydo.
Paaugliams buvo nesunku apsispręsti, už kurią knygą balsuoti, kadangi jie buvo susipažinę su pasiūlytais kūriniais. Mokiniai nekantriai lauks rezultatų apie geriausią 2012 Metų knygą paaugliams, tikėdami, kad jų išrinkta knyga bus įdomiausia ir jų bendraamžiams.

Irena Šapokienė
Vilkaviškio viešosios bibliotekos
Vaikų literatūros skyriaus bibliotekininkė